Aby zachować instalację doprowadzającą wodę i urządzenia AGD w odpowiednim stanie, konieczne jest zadbanie o konkretne właściwości fizyczne cieczy. Innowacyjnym sposobem na ograniczenie gromadzenia się kamienia na powierzchniach jest zastosowanie magnetyzera. Jak działa taki sprzęt i jakie efekty można uzyskać dzięki jego użyciu? Poznaj zasady funkcjonowania magnetyzerów do wody.
W jakim celu stosuje się magnetyzery do wody?
Magnetyzery do wody mają za zadanie zmienić jej właściwości fizyczne, ale nie chemiczne. To niewielkie urządzenia zakładane bezpośrednio na rury wykonane z tworzyw sztucznych, miedzi czy stali. Nie wymagają one modyfikowania instalacji, a także podłączania do prądu. Wykorzystują bowiem niesymetryczne pole magnetyczne wytwarzane wewnątrz systemu doprowadzającego wodę. Fale tego typu sprawiają, że:
- zmniejsza się napięcie cieczy,
- zmniejsza się tzw. lepkość wody,
- zmiana postaci wytrącającego się węglanu wapnia (kamienia).
Oznacza to, że po zastosowaniu magnetyzera na powierzchni instalacji wodnej nie powinien pojawiać się charakterystyczny osad. Takie urządzenie nie zmienia składu cieczy, dlatego pozwala na zachowanie w niej cennych minerałów. Nie wpływa więc na twardość wody, jednak zmiana postaci węglanu wapnia sprawia, że jest on obecny w całej objętości.
Magnetyzer do wody a stan instalacji wodnej
Magnetyzer do wody pozwala na zachowanie rur w czystości. Sprawdza się on nawet wtedy, gdy w danej instalacji znajduje się już osad. Woda aktywowana magnetycznie może bowiem przyczynić się do rozpuszczenia już wytrąconego kalcytu. Takie działanie pozwala na uniknięcie konieczności przeprowadzania regularnego czyszczenia czy innych prac serwisowych w obrębie systemu rur. Magnetyzery wykorzystuje się zarówno w przypadku instalacji miedzianych i stalowych, jak i z tworzyw sztucznych. Trzeba jednak pamiętać, by były odpowiednio dopasowane do średnicy takich elementów i twardości wody. Oferujemy magnetyzery w wielu wersjach, stosowane zarówno w domach, jak i obiektach firmowych.